Asgari ücret 2013 kaç tl oldu? Asgari Ücrette son dakika haberi

Asgari ücret 2013 kaç tl oldu? Asgari Ücrette son dakika haberi

Asgari ücret 2013 kaç tl olacak?Asgari ücret görüşmelerinde sona gelindi.Asgari ücret 2013 Hükümetin düşündüğü zam oranıyla asgari ücretin 762 liraya ulaşacağına dikkati çeken Ağar ancak TÜİK'in açıkladığı verilere göre bir işçinin en az bin 25 lira maaş alması gerektiğini ifade etti.

Ekonomi-27 Aralık 2012, Perşembe - 17:51

 2013 asgari ücret belli odu son dakika

 

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 2013 uygulanacak brüt asgari ücretin ilk ayda 987, net asgari ücretin de 774 liraya yükseltildiğini açıkladı.

 

2013'te geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için taraflar son kez toplandı.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Ankara'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Konferans Salonu'nda toplandı. Toplantının ardından 2013 yılında uygulanacak olan asgari ücret açıklanacak. İşçileri Türk-İş, işvereni TİSK'in temsil ettiği komisyonda hükümetten de 5 üye bulunuyor.

 

Hükümetin 2013 yılı ekonomi programına göre asgari ücrette yüzde 3+3 artış yapılması öngörülüyor. İşçiler, asgari ücretin belirlenmesinde en düşük devlet memuru aylığının göz önüne alınmasını istiyor.

 

İşveren ise 'Asgari ücret in brüt olarak artırılmasından ziyade, vergi ve sigorta prim yüklerinin azaltılarak çalışanın eline geçen net ücrette artış sağlanmalıdır' mesajını veriyor.

 

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için net 739 lira 79 kuruş olarak uygulanıyor.

 

 

2013'te uygulanacak asgari ücreti belirlemek için taraflar son kez toplanacak.

 

4 milyona yakın Asgari ücretlinin gözü kulağı bugün Ankara'da...İşçileri Türk-İş, işvereni TİSK'in temsil ettiği komisyonda hükümetten de 5 üye bulunuyor.

 

Hükümetin 2013 yılı ekonomi programına göre asgari ücrette yüzde 3+3 artış yapılması öngörülüyor.

İşçiler, asgari ücretin belirlenmesinde en düşük devlet memuru aylığının göz önüne alınmasını istiyor.

İşveren ise 'Asgari ücretin brüt olarak artırılmasından ziyade, vergi ve sigorta prim yüklerinin azaltılarak çalışanın eline geçen net ücrette artış sağlanmalıdır'' mesajını veriyor.

 

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için net 739 lira 79 kuruş olarak uygulanıyor.

 

'Asgari ücret 1.025 lira olsun!'

 

Asgari ücret görüşmelerinde sona gelindi. Türk-İş Eğitim Genel Sekreteri ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu Temsilcisi Ramazan Ağar, TÜİK verileri doğrultusunda asgari ücretin net 1.025 liranın üzerinde olmasını istediklerini belirterek, daha düşük zam oranlarını kabul etmeyeceklerini söyledi.

 

Yarın yapılacak toplantıda görüşmelerin netlik kazanacağını kaydeden Ağar, ''Bizim talebimiz belli. Hükümet ilk ve ikinci 6 ay için yüzde 3 düşünüyor. Ancak biz bunu tartışmayı dahi düşünmüyoruz. TÜİK'in açıklamış olduğu net bin 25 liralık ücret bizim talebimizdir. Ağır işçi için aylık gereken harcamaları bin 25 liraya tekabül ediyor. Biz de bin 25 liranın üzerinde bir asgari ücret istiyoruz'' diye konuştu.

 

 

Hükümetin düşündüğü zam oranıyla asgari ücretin 762 liraya ulaşacağına dikkati çeken Ağar ancak TÜİK'in açıkladığı verilere göre bir işçinin en az bin 25 lira maaş alması gerektiğini ifade etti. Ağar, taleplerinde ısrarcı olduklarını dile getirerek, şunları söyledi: ''Önce hükümetin kendi devlet kurumlarına inanması lazım. TÜİK, bir devlet kurumu ve açıkladığı verilere hükümetin inanması lazım. Devletin görevi, vatandaşına sahip çıkması gerekir. Biz TÜİK'in açıkladığı rakamı istiyoruz. Bunu tartışmanın da bir anlamı yok zaten. Asgari ücretin tartışma konusu olmaması gerekir.

 

Hükümet, burada ara bulucu gibi duruyor. Ancak asgari ücret için düşük bir zam oranı belirlenirse buna imza atmamız mümkün değil. Buna muhalefet oluruz yani.''

 

Asgari Ücret En Az Bin 89 TL Olmalı

 

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Emin SOFUOĞLU, asgari ücretin en az bin 89 TL olması gerektiğini söyledi.

 

SOFUOĞLU,ayrıca, asgari ücrete 2013 yılı enflasyon hedefi kadar da yüzdelik artış yapılmasını istedi.
Mehmet Emin SOFUOĞLU, asgari ücretle ilgili olarak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 26 Aralık günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda toplanacağını hatırlatan SOFUOĞLU komisyonun milyonlarca asgari ücretlinin umutlarını yükseltecek, insan onuruna yakışır bir asgari ücret rakamı belirlemesi gerektiğini ifade etti.

 

Asgari ücrete yönelik önerdikleri bin 89 TL rakamının ise Memur-Sen'in TÜİK verilerini esas alarak yaptırdığı, Kasım ayına yönelik açlık sınırı rakamı olduğuna dikkat çeken SOFUOĞLU, "2012 Kasım ayı açlık sınırı bin 89 TL'ye yükselmiştir. Bu veriler ışığında, asgari ücret en az net bin 89 TL'ye çıkartılmalı, daha sonra ise 2013
yılı enflasyon hedefi kadar yüzdelik artış yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

 

Asgari ücretin, Merkez Bankası'nın hiçbir zaman tutmayan rakamlarına göre değil, hayatın gerçeklerine ve geçmiş yılların kayıplarını da telafi edecek şekilde tespit edilmesini de isteyen SOFUOĞLU, açıklamasında daha sonra şunları kaydetti: "Aksi taktirde 16 yaşından büyükler için halen brüt 940.50 TL, net 739.80 TL olan asgari ücrette enflasyon oranında yüzdelik zam yapmak asgari ücretlileri memnun etmeyecek, umutsuzluklarını artıracaktır. Milyonlarca asgari ücretlinin derdine deva olacak rakam bin 89 TL'nin üzerinde belirlenecek olan bir rakamdır."

 

Asgari ücretin tanımının değişmesini isteyen SOFUOĞLU,, asgari ücretin kişi bazlı değil aile bazlı tespit etmenin daha doğru olacağını belirtti. Asgari ücretin, çalışan bir kişinin temel ihtiyaçlarına göre değil dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarına ve insan onuruna yakışır bir anlayışla belirlenmesi gerektiğini söyleyen SOFUOĞLU,, asgari Ücretin Tespit Komisyonu'nun yapısının da daha demokratik hale getirilerek, daha katılımcı bir komisyon oluşturulmasını önerdi.

 

Açıklamasında emeklilerin mağduriyetlerinin giderilmesini de isteyen Mehmet Emin SOFUOĞLU, "Kamu görevlilerinin emekli olması halinde mevcut maaşları yüzde 40 oranında azalmaktadır. Bu kamu görevlisi emeklilerini sık sık yapılan yüksek doğalgaz, elektrik, akaryakıt zamları karşısında mağdur etmektedir. Bu kapsamda, kamu görevlileri emeklilerinin emekli maaşları emekli olurken aldıkları maaşlarının en az yüzde 90'ı olmalıdır. Yine açlık sınırının altında kalan esnaf, çiftçi ve işçi aylıkları bin 89 TL'nin üzerine yükseltilmeli, Türkiye'de bu rakamın altında hiçbir maaş kalmamalıdır" dedi.


Mehmet Emin SOFUOĞLU, açıklamasında son olarak, asgari ücretin adil ve insan onuruna yakışır bir düzeyde belirlenmesi için mücadele eden örgüt ve kuruluşlarla her türlü yardımlaşma ve dayanışma içinde olacaklarını vurguladı.

 

 

 

 

 

En Son Eklenen Galeriler »
Yorumlar

uğur arslan

akparti 2002 oy isterken simidi hesapliyodu ne olduda cabuk unuttular benım 3 cocugum var 740 lırayi tayyipe versinler o gecınsın allah belasını versın tayyıbin hakkımı helal etmıyorum verdıgim oylar hram sıkım olsun yalancı düzenbas tayyıp neymis 3 cocuk dalga ınsanlarla işverenci tayyip

cengiz terlikli

Söyleyecek birşey bulamıyorum yazıklar olsun sadece bunu diyorum

ismail alkan

740 lira degıl 940 lira bıle verseler gecınmek degıl sakız alınır ancak ogluna ıkıtane gemı almak yerıne ıkı tane daha asgarılı verseler daha ıyı olurdu.

RAMAZAN

AKP BİRŞEY DEMİYORUM ALLAH BELANIZI VERSİN 700 LİRA ASKERİ ÜÇRET VİÇDANSIZLARRRRRR DEYORUM

selçuk ısyan

ula tayyi en az 3 çocuk diyosun verdın asgari bekara yetmiyor biz birtanesıne bakamıyoruz kredı kartı borcuna bogulduk hesap ortada 350 kıra 150 elktrk su kalan 250 bir ay 250 tlylen nasıl gecınelık allah senın belanı versın gunluk cerez paranız sızın bu

selçuk ısyan

karaktersin tayyip biz cocuguımuz ac kalmasın dıye senın gıbılerın yuzunden resmen dolandırıcılıga basladık.cocuk evde ac diye kredı odeyemez hale geldık yuzde 3 verıyorsun 6 ay için peki bu altı ıcerısın yuzde kac zam yaptın enflasyona yenık dusurdun bızı ınsallah ıflak olmazsın

hasan

ben sağ görüşlüyüm ancak kominizm garibanlar için en mantıklı evımı versınler karnımı doyursunlar en azından borc harc olmaz

hikmet

kim geçinir bu parayla allah sizi nasıl biliyosa öyle yapsın sayın yöneticiler

ayşen

akp ye oy verenlere ohh olsun daha türkiyeyi neler bekliyor.

MEHMET ARASAN

ALT TABAKANIN ALLAH YARDIMCISI OLSUN

berkan

ben balıkesirden berkan ertoklu

nuran çalışkan

allah sizi açlıkla terbiye etsin.bu nasıl bi zihniyet hangi akla hizmet bu.gelde geçin bu maaşla.

FATİ

BİRBEN

YAŞAR DAMLA

ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN BİZ DAHA ONLARI TUVALETLERİNİ ÇOOOK TEMİZLERİZ

ahmet yılmaz

tayiiiiiiiiiip buparayla sen gecin arkadaş

selami kayra

bu zammı yapanlar acaba bu parayla geçim yapabilirmi.denemesi bedava.iğneyi kendine çuvaldızı başkasına.yöneticilere sesleniyorum.  • 16