Hat sorgulama ekranı BTK 2013 telefon numarası tc no ile sorgulama

Hat sorgulama ekranı BTK 2013 telefon numarası tc no ile sorgulama

BTK Telefon numarası sorgulama Tıkala numaranı sorgula.hat sorgulama Artık vatandaşlar kendilerinden habersiz cep telefonu hattı açılıp açılmadığını hemen öğrenebilecek.

Teknoloji-01 Ocak 2013, Salı - 16:43

Birçok vatandaş haberi olmadan adına açılan telefon hatlarından dolayı madur oluyor. Ödenmeyen faturalar yüzünden başları belaya giren vatandaşların sıkıntısını gören Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yeni bir projeyi hayata geçirdi.

 

Kurum, vatandaşların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için "İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti" başlatıyor.

 

AA muhabirinin BTK'dan aldığı bilgiye göre, vatandaşlar, haberi olmadan açılan cep telefonunu internetten sorgulayabilecek.

 

BTK, vatandaşların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için "İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti" başlatıyor.

 

Başkaları tarafından kimlik bilgileri kullanılarak kendilerinden habersiz cep telefonu alınıp alınmadığını merak edenler, 2 Ocak 2013 tarihi itibariyle BTK'nın internet sayfasında açılacak olan hat sorgulama bölümünden kimlik numaralarıyla adlarına başka hat açılıp açılmadığını öğrenebilecek.

 

HATLAR BİR TELEFONLA KAPATILABİLECEK

 

İnternet sitesinde yaptıkları sorgulama sonucunda adlarına kayıtlı ancak başkaları tarafından kullanılan telefon bulunduğunu tespit edenler, bu hatları ilgili Gsm firmasını arayarak iptal ettirebilecek.

 

Habersiz açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle zaman zaman vatandaşlar mağdur olabiliyor.

 

Başkasının adına ön ödemeli hat alan bazı kişiler, bu hatları suç işlemek veya uygunsuz mesajlar göndermek amacıyla kullanabiliyor. Faturalı hatlar da ise kendi adına hat açıldığından haberi olmayan vatandaş yüklü faturalarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu gibi olaylar nedeniyle kağıt üstünde hattın sahibi olarak gözüken ancak bundan haberi olmayan vatandaşlar zor durumda kalıyor.

 

Bazı cep telefonu bayileri tarafından, kimlik fotokopisini aldıkları kişilerin bilgisi ve rızası dışında açılan hatların başka isimlere satıldığı yönündeki haberler daha önce de kamuoyuna yansımıştı. Bu yöntemin özellikle konuşma ücretinin tahsili için hat sahibine fatura gönderilmesine gerek olmayan ön ödemeli hatlarda daha çok kullanıldığı belirtiliyor.

 

Kişilerin bilgileri olmadan kullanılan cep telefonu hatlarının ortadan kaldırılması ve bu alanda yaşanan suistimallerin önlenmesi amacıyla BTK tarafından daha önce de bazı kararlar alınmıştı. Son olarak Kurul tarafından Eylül ayında alınan kararda, kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık süre tanınmıştı. Buna göre başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananların, 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili Gsm işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı herhangi bir ücret ödemeden üzerlerine alma imkanı bulunuyor.

En Son Eklenen Galeriler »
Yorumlar

fetihh

güzel bi uygulama gerekliydi böyle bir şey

11870 hat sorgulama

netten sorgulama yapamadım bende 11870 aradım hat sorgulama yaptım adıma 5 nhat cıktı sızde arayın ogrenın

ÜNVANSIZ

ÇOK GÜZEL BİR proje başlatmışsınız teşekürler başarıar

insan

bana boş bi syfa çıktı ama bnim adıma 3 numara va rne olacak  • 4