Tablet Bilgisayarlar hangi illerde(okullarda) dağıtılacak?

Tablet Bilgisayarlar hangi illerde(okullarda) dağıtılacak?

Milli Eğitim Bakanlığının FATİH projesi dahilinde tablet bilgisayarları yarın öğrencilere dağıtılacak, hangi illerde ve okullarda tabletler dağıtılacak?

Eğitim- 05 Şubat 2012 Pazar, 22:05

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 17 ilde ve 51 okulda pilot olarak hayata geçireceği FATİH Projesine dahil olan okullar da belirlendi. Proje kapsamında Ankara'da 7, İstanbul'da 6, İzmir, Diyarbakır, Kocaeli ve Mersin'de 4, Rize, Hatay ve Samsun'da 3 okulda sınıflar akıllı tahtaya, öğrenciler ve öğretmenler tablet bilgisayara kavuşacak.


FATİH Projesi, Bingöl, Erzurum, Karaman, Kayseri ve Yozgat'ta 2'şer okulda, Balıkesir, Erzincan ve Uşak'ta 1'er okulda pilot olarak uygulamaya konulacak. Bakanlık, 6 Şubat'ta başlayacak ikinci eğitim-öğretim döneminde toplam 11 bin 853 tablet bilgisayar dağıtılacak. Bilgisayarların, 9 bin 435'i öğrencilere, 2 bin 259'u öğretmenlere, 169'u ise yöneticilere verilecek.

 

Pilot uygulama ağırlıklı olarak 9'uncu sınıf öğrencilerini kapsarken, sayısı 52 okul içinde 3 olan ilköğretim okulunda sadece 5'inci sınıf öğrencilerine tablet bilgisayar dağıtılacak. Pilot uygulamada dağıtılacak tabletler Samsung ve General Mobile firmalarından Devlet Malzeme Ofisi aracılığıyla alındı.

 

Tabletlerin Fiyatı

 

Samsung'dan alınan 4 bin 800 tabletin her biri için 775 TL, General Mobile'dan alınan 4 bin tabletin her biri için ise 599 TL ödenecek. Vestel'den alınan akıllı tahtalara da her biri için 3 bin 990 TL ödenecek. En ileri teknik özelliklere sahip tablet bilgisayarların cam kalitesi ve hafızasına öncelik verildi.

 

Tabletlerin Özellikleri

 

Her bir tablet 16 GB hafızaya, Samsung tabletlerin 10.1 inç, General Mobile 8.9 inç ekran büyüklüğüne sahip olacak. İnternete bağlantılı tablet bilgisayarlarda USB ve kamera olacak ancak kullanıma kapalı bulunacak. USB bölümleri sadece teknik servis tarafından gerektiğinde kullanılabilecek şekilde dizayn edilecek.

 

Tabletlerde 3G internet olmayacak "Peki ya öğrenciler tablet bilgisayarları satarsa ne olacak?" endişesine karşı da önlem alındı. Tablet bilgisayarlar, yazılım gereği 2 hafta akıllı tahtayı görmediği zaman kapanacak. Yaz tatilinde ise 3 ay olarak bilgisayarın güncellenmesi ayarlanacak ve böylece tablet bilgisayarlar kapanmayacak. Tablet bilgisayarlar, kırılma ve hasar görme ihtimaline karşı da her okula yüzde 3 oranında fazladan gönderilecek. Karşılaşılan sorunlara ilişkin her öğrenci için ayrı özel önlemler alınabilecek. Çocukların tablet bilgisayarları nasıl kullandığı da pilot uygulama sonucunda ortaya çıkacak ve bunun sonucunda yeni tedbirler alınacak.

merve

bursaya ne zaman dağıtılacak.....

Serkan Baysal

kim bizim okula tablet göndermemiş o.ç. şehit duran ortaokulu

fatma akçelik

şanlıuralı ve ağrılı siz biraz bekleyin tamammı yavrularım

ahmet

Kahraman Maraş/Elbistanada Verilse Çok Güzel Olucak :D

elif

meraba ben şanlıurfadan elif bizim günahımız ne sayın başbakanım olmuyor ama

elif tektaş

neden tablet bilgisayar diger illere dagıtılıyor şanlıurfaya dagıtılmıyor bizim günahımız ne sayın başbakanım

nazli

neden agri ya yok

betül

başbakan antalyadaki güvenlik ilköğretim okulunada gönderin özel okullara gönderip de bize niye göndermiyosunuz onların alabilecek güçleri var ama bazı devlet okullarındaki çocukların durumu yok lütfen güvenlik i.ö.okulunada gönderin

bahri öztürk

kayseri var mı

sümeyra nur yıldız

düzce akçakocayada verilsin

Tüm Yorumları Okumak İçin Tıklayın
Yorumunu Gönder